Ana Sayfa  İletişim   

 

Özgeçmiş

Fotoğraflar

Teknik Dökümanlar

Megadeth

Anti Gökçek

Linkler

Megadeth Tarihçesi

1983 yılında Dave Mustaine devamlı sorunlar yaşadığı grubu Metallica dan kavga ederek ayrılır. San Francisco 'da bas gitarist Dave Ellefson ile tanışır ve birlikte nükleer savaşta oluşacağı varsayılan kitle ölümlerinin tanımlanması olan Megadeth adlı grubu kurarlar. Davulcu ve ve ikinci gitarist arayışları bir caz barda sonuçlanır ve davulda Gars Samuelson ve ikinci gitarda Chris Poland ile anlaşırlar. 2 yıl boyunca San Francisco sokaklarında,barlarda ve ülkenin bir çok yerinde çalarak seslerini duyurmaya çalışırlar.
Çok dar bir bütçe ile 1985 yılında Killing is My Business..And Business and Good isimli albümü çıkarırlar. Bütçenin getirdiği darlık sonucunda albüm bir çok hatayı içinde barındırıyordu. İçerdiği güç ve enerji zayıf prodüksiyondan etkilenmiş ve satışı beklenilenin altında gerçekleşmişti. Bu dönemde bir çok ünlü heavy-metal grubunu keşfene John Zazula Megadeth'i farkeder ve müzik piyasına lanse eder. İşte bu dönemde Capitol Records ile anlaşma yaparlar ve bütçe sıkıntısı olmadan ikinci albüm hazırlıklarına başlarlar.
Şarkı sözlerinde kullandıkları sert ve acımasız üslup,politik ve askeri çıkar gruplarının hedef alındığı,gençliğin üzerlerinde oynanan oyunların farkına varmaları için sanki özellikle oluşturulmuştu. Megadeth; nükleer savaş tehlikesine, politikacıların iki yüzlülüğüne, sanayi ve teknolojinin pervasızca giriştiği doğa katliamına atıflarda bulunuyodu. 1986 da Peace Sells..But Who's Buying? adlı çalışma Mustaine'i çağdaş,sosyal ve politik gündeme karşı açık ve sert sözlerinin, mükemmel müzikal düzenlemelerle birleşip Megadeth'in gücünü ve etkisini tüm dünyaya yaydığı ilk ve önemli adımı oluşturmuştur.
1988 de Mustaine ile Poland arasında uyuşmazlık çıktı ve Poland'ı takiben davulcu Samuelson da gruptan ayrıldı. Gruba gitarda Jeff Young ile Davulda Chuck Behler katıldı. Yeni kadro ile stüdyoya giren Megadeth 3. albümü So far, So good,So What 'ı çıkardı. Çıkan albüm Megadeth'e özgü sound dan oldukça uzak ve daha kalıplaşmış özellikler içeriyordu. Bundaki sebepte yeni gitarist Young'ın ilgisinin daha alışılmış tarzlara yakın olmasındandı.
3. albümün çıktığı tarihten sonraki 2 yıl içinde. Mustaine'in eroin sorunları iyiden iyiye ön plan çıkmıştı. Grubun içinde bulunduğu eleman sıkıntısıda ayrı bir sorun oluşturuyordu. Ellefson, 1990'da Cacophony den ayrılan gitar virtüözü Marty Friedman ve yine bir caz davulcusu olan Nick Menza ile güç birliği yapar. Bu kadronun ideal ve efsanevi kadro olacağı Rust in Peace albümü ile birlikte kendini hissetirmeye başlamıştı. Megadeth için en önemli soru grubun eleman yapısını koruyup korumayacağıydı. Ama yeni çıkan albüm Megadeth'in kendine özgü kişiliğini yeniden şekillendirmişti ve geleceğe taşımak için gerekli olan güçlü temelleri atmıştı.

 

1990 da çıkardıkları Rust in Peace'i tüm dünyayı kapsayan turnelerle destekleyen grup, Brezilyada Rio festivalinde Judast Priest gibi en çok ilgi gören gruplar arasında yerini aldı. Bu arada yükselen yıldızları aralarında Last Action Hero gibi bir çok film için müzik yapma şansını yakaladılar. Ancak bu parçalar hiç bir albümlerinde yer almadı.
Grup yükselen başarı grafiğini tüm dünyayı avucunun içine alacağı bir albümle sürdürdü. Countdown to Extinction kendi kendini yok eden insan neslinin ardından yakılmış modern bir ağıttı. 1992 yılında çıkan bu albüm Megadeth'in olgunluk dönemini müjdeliyordu. Bu dönemde Metallica zirveye koşar adımlarla gitmiş fakat 1991 de plak şirketi ile çıkan sorunlar yüzünden durgunluk dönemine girmişlerdi. Megadeth ise zirveye yavaş yavaş ve emin adımlarla ele geçirmeye başlamıştı.
1994 yılında Youthanasia Megadeth'in 6. albümü olarak piyasaya verildi. Hep mücadele içinde oldukları nükleer savaş, uyuşturucu, genetik deneyler, sansür ve insan neslini yok eden her oluşum ve her olumsuzluğa tüm güçleriyle saldırdılar. Mustaine bu dönem sonunda uyuşturucu sorununu yeni atlatmasına ve ailesiyle olan ilişkisini yeniden yola koymasına rağmen bu süreç boyunca bu sorunlarını asla müziğe yansıtmamıştır.
Cryptic Writings Efsanevi kadronun 1997 yılında çıkardığı son albümdür. İçinde Mortal Combat için yazılmış Almost Honest isimli remix parçayı içermektedir. 1998 yılların başları ise Nick Menzanın kolundaki rahatsızlıkla birlikte gruptan ayrılmasına sebep olmuştur. Aynı yıl içinde Ozzfest98 etkinliğine Megadeth yeni davulcuları Jimyy DeGrasso ile katılır. Suicidal Tendencies grubun bateristi olan Jimmy, Nick Menzayı hiç aratmayacaktır.
Ağustos 1999 yılı Megadeth ve Dave açısından oldukça ilginç bir yıldır. Yeni albümleri Risk bu tarihte piyasaya sürülür. Risk bilindik Megadeth sound'unun çok ötesindedir ve gerçekten risk içermektedir. Dave Mustaine bu albümde deneysel bir takım arayışlar içindedir. Özellikle insomnia isimli parça müzik piyasasında oldukça ses getirecektir. Aynı yıl Universal Soldier 2 isimli film'in soundtrack leri arasında yer alacak crush em adlı parçada bu albüm içinde yayınlanır.
2000 yılında Megadeth Plak şirketi Capitol Records ile anlaşmasını yenilemez ve Sanctuary Records ile anlaşma yapar. Aynı tarih bütün Megadeth funlarını derinden üzen bir olayıda barındırır. Marty Friedman gruptan ayrılır. Grup çok önemli bir silahını kaybetmiştir. Marty Friedman Megadeth ile birlikteykende solo albüm çalışmalarını yürütüyordu. Özellikle New Age üzerine çalışmaları vardı. Bu konuda özellikle  Japon new age ustası Kitaro ile birlikte albüm çalışmalarında bulunmuştu. Marty Müzik hayatına artık solo çalışmalarla devam edecektir.
Marty Friedman 2002 yılında son solo albümü Music for Speeding'i piyasaya sürer. Friedman rock dünyasındaki yerini hala bir gitar uzmanı olarak devam ettirmektedir. Bir çok müzik dergisi,seminer ve kongrelerde ağırlığını hissettirmektedir.
Megadeth Marty'nin yerini bir power metal devi olan Savatage'in gitaristi All Pitrelli ile doldurmaya çalışırlar. Bu yeni ekip 2001 yılında The World Needs a Hero isimli yeni albümlerini piyasaya sürerler. Albüm içeriğindeki 1000 Times Good Bye isimli bir parça aslında Megadeth'in Fun larına elveda mesajlarını içermektedir.
2002 yılı ise Dave Mustaine'nin sağlık problemlerinin yogunlaştığı dönemdir. Sol kolundaki sinirlerindeki problem ciddi anlamda gitar çalmasını engellemektedir. Doktorları uzun süreli fizik tedavi ile birlikte gitar'ı yasaklamıştır. Dave'in bu durumu 2002 yılında Megadeth'in belirsiz bir süre için grubun dağılmasıyla sonuçlanmıştır.....

 

Megadeth Mp3

 

Ana Sayfa  İletişim